Jak sprawdzić, czy kot traci wzrok? To coś, co zwykłam wpisywać w wyszukiwarkę regularnie. Dlaczego? Bo dowiedziałam się, że utratę wzroku kota MOŻNA PRZEOCZYĆ. Oczy kota są ważne, zmysł wzroku też. Ale są częścią całości. Organizm kota to cud natury, dążący do harmonii. Jeśli któryś ze zmysłów szwankuje, reszta błyskawicznie uczy się to nadrabiać. Nawet koty, które zupełnie nie widzą, są zdolne sprawnie eksplorować świat.
Spis treści:
Jak koty widzą?
Przede wszystkim, inaczej niż ludzie. Widzą zdecydowanie mniej kolorów niż my, ich oczy inaczej też łapią ostrość. Koty są krótkowzroczne, za to są mistrzami w wyłapywaniu ruchu w swoim otoczeniu. No i oczywiście dobrze widzą w nocy.
Czy można nie zauważyć, że kot ślepnie?
Sęk w tym, że nocne widzenie kotów to nie tylko kwestia przystosowanych do ciemności oczu. Koty widzą w ciemności przede wszystkim dlatego, że patrzą całym ciałem. Kot używa nie tylko swojego wzroku, by orientować się w mroku. Równie, jeśli nie bardziej, angażuje do tego pozostałe zmysły. To dlatego utrata wzroku przez kota może być dla człowieka niespodzianką. Spójrzcie tylko, jak bawi się ten kociak bez oczu!
Po czym poznać, że kot ślepnie?
Urocze. I… niepokojące. Prawda? Mnie niepokoi. Pociesza też, oczywiście. Świadomość, że kot całkowicie pozbawiony wzroku jest w stanie wieść zupełnie normalne, komfortowe życie, jest wspaniała! I stanowi argument na rzecz tego, że warto właśnie takiemu kotu dać dom.
Jednakże jeśli wzrok kota można uratować, to oczywiste, że warto to zrobić. Dla skutecznej interwencji jednak często istotny jest czas. Dlatego sporządziłam listę objawów, które mogą wskazywać na to, że nasze koty nie widzą. Sięgam po nią, gdy najdzie mnie przypuszczenie, że z wzrokiem któregoś z moich kotów coś się dzieje. Do tej pory na szczęście zawsze mnie uspokaja. Postanowiłam teraz się nią podzielić, w końcu również po to istnieje ten blog.
Objawy utraty wzroku u kota:
- Mętniejąca soczewka oka
- Oczy różnej wielkości
- Nierówno rozszerzone źrenice
- Nienaturalnie rozszerzone źrenice
- Dezorientacja
- Nagła lub postępująca niezdarność
- Chodzenie blisko ściany
- Poruszanie się z opuszczoną głową
- Szerokie i ostrożne stawianie łap
- Chodzenie wolniej niż dotychczas
- Nagła niechęć do skakania
- Podenerwowanie
- Zmiana sposobu komunikowania się na częstszą wokalizację
- Brak reakcji na zmianę oświetlenia
- Zmniejszona aktywność
Testy wzrokowe dla kota
Jeśli zauważycie powyższe objawy, pewnie zechcecie sprawdzić wzrok swojego kota. Na to też jest sposób. A nawet dwa.
Pierwszy sposób polega na zbliżeniu palca do soczewki oka kota. To ważne, żeby jej przy tym nie dotykać! Zwróćmy natomiast uwagę, czy kot zauważył ruch. Poznamy to po tym, że wzdrygnął się lub cofnął. To naturalny odruch, gdy ktoś ładuje nam paluchy do oczu.
Kolejna metoda polega na obserwacji czy koty widzą zmianę natężenia światła. Uwaga, nie polega to na świeceniu kotkom latarką po oczach! Możemy natomiast to wziąć kota na ręce, a następnie przejść z nim z ciemnego pomieszczenia, do jasno oświetlonego. Czy kot zauważył różnicę? Zmrużył oczy, odwrócił wzrok? Czy jego źrenice zmieniły rozmiar?
Inną formą testu ze światłem jest zabawa. Możemy użyć do tego wskaźnika laserowego lub puszczać zajączki lusterkiem. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy kot dostrzega światełko? Czy za nim biega, próbuje je złapać?
Dlaczego kot traci wzrok? Przyczyny
Przyczyny wzroku mogą być naprawdę różne. Niektóre zupełnie prozaiczne jak na przykład starość. To naturalne. Z wiekiem przychodzi czas, gdy niektóre narządy przestają działać tak sprawnie, jak za dawnych dni. Oczy są jednym z takich narządów.
Innym częstym powodem utraty wzroku są urazy. Koty bezdomne, spędzające dni na ulicy, są na nie szczególnie narażone. Stracić oko mogą w starciu z innymi zwierzętami, na przykład psami. Do uszkodzenia narządu wzroku może dojść także w czasie utarczki z innym kotem. Do takich dochodzi choćby wtedy, gdy koty bronią swojego terytorium. Niestety, fatalne w skutkach potrafią być także spotkania z człowiekiem.
Dużą grupę przyczyn utraty wzroku stanowią także choroby. Są to przede wszystkim:
- Zapalenie spojówek
- Zaćma, przy której soczewka oka stopniowo mętnieje
- Jaskra, związana z nadmiernym ciśnieniem w płynie wewnątrz oka
- Zanik siatkówki
- Odwarstwienie siatkówki
- Nowotwory
- Fiv
- Felv
- Fip
- Fhp
- Toksoplazmoza
- Niektóre grzyby
Powodów, dla których koty tracą wzrok, jest całe mnóstwo. W Polsce działa nawet specjalna fundacja, organizująca pomoc i adopcję takich kotów: Ja Paczę Sercem.
(Pst. Z pewnych źródeł wiem, że na adopcję czeka tam kilka nierozłącznych duetów. To wspaniała informacja, bo jak adoptować kota, to najlepiej dwa).
Ratunku, mój kot nie widzi! Co teraz?
Jeśli podejrzewamy, że nasz kot traci zdolność widzenia, to czas wybrać się do weterynarki. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej od razu umówić się na wizytę u kociego okulisty. W ten sposób oszczędzimy kotu stresu, a sobie kosztów. Lekarz, który nie zna się na kocim wzroku, najpewniej i tak skieruje nas do specjalisty.
W stresie łatwo jest zapomnieć, z czym przychodzimy. Nie tak ogólnie, bo to wiadomo, że z kotem. A jak do okulisty, to z oczami. Chodzi o objawy, które nas niepokoją. Dla ułatwienia przygotowałam więc listę. Wystarczy wydrukować plik (lub zapisać go na telefonie) i zaznaczyć objawy, o których chcemy porozmawiać z lekarką.