DRAPAK dla kota – jaki wybrać? Do czego właściwie służy? I jak odróżnić dobry drapak od efektownego bubla? Rodzaje dostępnych drapaków można by wymieniać bez końca, a każdy z nich występuje w najróżniejszych wariantach. W całym tym ambarasie łatwo zapomnieć, że DARAPAK służy kotu przede wszystkim do drapania.
Po co drapak dla kota?
To prawda, że w zależności od tego, jaki drapak wybierzemy, może on pełnić również inne funkcje. Koty mogą używać go jako miejsca do drzemek i wypoczynku czy punktu obserwacyjnego lub bezpiecznej kryjówki.
Te funkcje jednak spełniają również inne elementy wyposażenia naszych mieszkań. Ale czym zastąpić drapak dla kota? Zazwyczaj nikomu nie przeszkadza to, że kot zwinie się w kłębek na kanapie lub obserwuje otoczenie z parapetu, lub szafy. Wszyscy wolimy jednak, żeby drapanie ograniczało się do miejsc do tego przeznaczonych.
Co daje kotu drapak?
Czy każdy kot potrzebuje drapaka? TAK. To jedno jest pewne: kot drapać MUSI. Drapanie jest dla kota czynnością fizjologiczną, której nie możemy go pozbawiać.
Drapanie umożliwia:
- Usuwanie złuszajacych się, martwych warstw pazurów
- Rozciąganie mięśni
- Rozładowywanie nadmiaru energii i emocji, gdy kot jest pobudzony
- Pozostawianie śladów wizualnych, a także zapachowych, czyli feromonów, których my nie czujemy, ale które są niezbędne dla komfortu kota i jego poczucia bezpieczeństwa.
Kiedy kupić drapak dla kota?
Drapak powinien trafić do naszego domu najpóźniej równo z kotem, a najlepiej – nieco wcześniej. Wtedy od początku będziemy kształtować u pupila dobre nawyki. Kot ma możliwość od początku zarejestrować sobie w głowie drapak jako miejsce do ostrzenia pazurów. Jeśli drapaka nie ma, to pewnie znajdzie sobie inne miejsce. Może być nam trudno wykorzenić później ten nawyk.
Jaki drapak dla kota na początek? I jaki drapak dla kociąt?
Nawet jeśli nowym lokatorem będzie małe kociątko, inwestowanie w mały drapak mija się z celem. Zwierzak w ciągu kilku tygodni wyrośnie z takiego drapaka i trzeba będzie wymienić go na większy. Niepotrzebnie mnożymy w ten sposób wydatki.
Najlepiej od razu kupić drapak docelowej wielkości. Jeśli będzie to poprawnie zbudowany drapak, co wyjaśnię za chwilę, to maluch nie będzie miał problemu z jego użytkowaniem. A gdy podrośnie, nie trzeba będzie drugi raz wydawać pieniędzy.
Jak nauczyć kota drapaka?
Jak zainteresować kota drapakiem? Jeśli nasz kot spędził przepisowe 12 tygodni u boku swojej kociej mamy, to najpewniej jest już nauczony jak używać drapaka. Jeśli jednak z jakichś przyczyn kociak trafił do nas zbyt wcześnie, nie zdążył nauczyć się od mamy dobrego zachowania i może próbować drapać nasze meble. Widząc to, nie możemy go karać! Zamiast tego zanosimy go na drapak i pokazujemy, do czego on służy. Kiedy kot zacznie nas naśladować, pamiętamy, by pochwalić go za dobre zachowanie. Można poczęstować go przysmakiem albo po prostu wygłaskać, mówiąc do niego w przyjaznym, pozytywnym tonie.
Ile drapaków dla kota?
Na to pytanie nieco trudniej odpowiedzieć. Na pewno przynajmniej jeden! Ale co poza tym? Jeśli mamy duży dom z kilkoma piętrami, to drapak przyda się na każdym piętrze. Jeśli kot przebywa długo w kilku różnych pomieszczeniach, to warto zastanowić się, czy drapak w tylko jednym z nich zaspokaja jego potrzeby. Główkować nie trzeba jakoś bardzo mocno. Jeśli kot potrzebuje gdzieś drapaka, szybko to zauważymy. Po prostu zacznie drapać meble w miejscu, gdzie drapaka nie ma.
Drapak dla kota — tani
Ile kosztuje drapak dla kota? Tak naprawdę nie trzeba przeznaczać na taki zakup połowy wypłaty. Można, ale nie trzeba. Podstawowa wersja drapaka to prosty słup, bez udziwnień. I taki słupek wystarczy! Ważne, by był odpowiednio wysoki i gruby, a do tego stabilny. Warto przeznaczyć na jego zakup do 300 zł. Można też oczywiście kupić kotu istny pałac do drapania za 3 000 zł i więcej, ale nie trzeba.
Do drapania kotu wystarczy słupek. Wszystkie budki, schodki, legowiska… takie elementy na drapaku to dodatek. Fajny, jeśli drapak jest zaprojektowany z głową. Mniej, gdy obniża funkcjonalność produktu, o czym więcej piszę w artykule o efektownych bublach.
Jaki wysoki powinien być drapak dla kota?
Wysokość to pierwszy ważny parametr w przypadku drapaka. Przestrzeń do drapania nie powinna być niższa niż 80 cm wysokości. Na takim słupie nie każdy kot zdoła wygodnie się wyciągnąć, ale ma już możliwość rozprostowania ciała i mięśni.
Oczywiście im wyższy jest słup, tym lepiej. Optymalna wysokość dla średniej wielkości kota to około 120 cm. A jeśli mamy na to miejsce i fundusze, można pokusić się nawet o zakup drapaka sufitowego. Dobrego drapaka sufitowego nie trzeba przykręcać, stabilność osiągamy przez zaparcie go o podłogę i sufit. Drapak sufitowy musi stać pewnie, absolutnie nie powinien bujać się czy chwiać, gdy kot na niego wskakuje.
Jaki jest najlepszy drapak dla kota? Grubość słupka
Wiemy już, że minimalna wysokość to 80 cm. A co z grubością słupka? Przestrzeń do drapania musi być na tyle szeroka, by kot mógł swobodnie położyć na niej dwie łapki jednocześnie. Nie ma więc sensu kupować drapaka o szerokości mniejszej niż 12 cm.
I tutaj tak jak poprzednio: im grubszy, tym lepiej. Moim zdaniem taki grubaśny drapak dla kota to prawdziwe cudo. Nawiedza mnie ostatnio w snach!
Z jakiego materiału drapak dla kota?
Materiał, z którego wykonany jest drapak, także jest ważny. Co kot lubi drapać? Przestrzeń do drapania powinna być owinięta sizalem, czyli twardym i bardzo wytrzymałym włóknem, otrzymywanym ze specjalnego gatunku agawy. Dobrej jakości sizal jest trwały, a koty go lubią, bo z łatwością mogą wbić w niego pazury.
Bardzo ważnym elementem drapaka jest także jego podstawa. To ona zapewnia produktowi stabilność. Powinna być ciężka, solidna, a słupek musi być dobrze do niej przytwierdzony. Najlepiej zainwestować w drewnianą, lakierowaną podstawę bez obicia. Będzie ją łatwiej czyścić, co jest ważne zwłaszcza przy kotach karmionych barfem i whole prey.
Drewniane, lakierowane podstawy bywają jednak sporo droższe od tych materiałowych. Jeśli zdecydujemy się na tapicerkę, to jej wybór też ma znaczenie. Od pluszu lepsza będzie popularna kostka, którą dużo łatwiej się czyści.
Jak odświeżyć drapak dla kota?
Wybór obicia przekłada się na to, czy drapak będzie łatwo odświeżyć. W przypadku lakierowanej podstawy wystarczy przetarcie miękką ścierką zamoczoną w cieplej wodzie z płynem do naczyń. A jeśli mamy kota, który lubi w tym miejscu jeść lub… powiedzmy, że robić inne rzeczy? Może przydać się płyn do neutralizowania zapachu.
Tapicerkę drapaka pierzemy tak, jak robimy to w przypadku kanapy lub dywanu. A jeśli zamawiamy firmę do prania dywanu i kanapy, to możemy poprosić także o wypranie tapicerki drapaka, sprawdzone info.
Czy można dać kotu używany drapak?
Odświeżenie będzie potrzebne także wtedy, gdy kupujemy używany drapak. Bo tak, można kupować używany drapak! Na przykład na Olx lub Allegro. To oszczędność pieniędzy i środowiska.
Na co zwrócić uwagę kupując używany drapak? Przede wszystkim należy się upewnić, czy poprzedni użytkownik nie zmarł z powodu choroby, którą mógłby zarazić się nasz kot. Należy do nich na przykład panleukopenia. Warto też, by drapak był po prostu czysty, słupki wciąż nadawały się do drapania, a całość trzymała fason, pozostawała stabilna.
Taki drapak także należy wyprać i tutaj też sprawdzi się płyn do neutralizowania zapachu. Nasz kot może porządnie się wkurzyć, jeśli postawimy w jego upatrzonym miejscu słupek z zapachem innego zwierzaka. Jeśli chcemy mieć pewność, że na drapaku nie zostaną żadne wrogie zapachy i drobnoustroje, to możemy pokusić się także o ozonowanie.
Akcesoria do drapaka. Budki, legowiska, hamaki
Wiemy już czego w drapaku nie może zabraknąć, przejdźmy więc do tego, jakie mamy możliwości, żeby drapak rozbudować.
Półki i legowiska dla kota
Najczęściej dokładamy do drapaka po prostu półki i legowiska. Pamiętajmy, by były wystarczająco duże, by kot mógł się na nich wygodnie położyć.
Wiszące legowisko dla kota
Czy koty lubią drapaki z hamakiem? Z tym bywa różnie. Takie legowisko może się kotu spodobać, jeśli będzie to hamak rozciągnięty na stelażu, prawdopodobnie spodoba się kotu. Mniejszą sympatią kotów cieszą się hamaki wiszące, które nie są wystarczająco stabilne, by koty czuły się w nich pewnie. W mojej hodowli hamak wiszący sprawdzał się wyłącznie w przypadku kociąt. Dorosłe koty zwracają na taki hamak uwagę dopiero po jego zdemontowaniu.
Budka lub domek dla kota
Jeśli nasz kot lubi zaszyć się w ciasnym miejscu, możemy pomyśleć o dołączeniu do drapaka budki. Budka powinna być na tyle duża, żeby kot się w niej bez problemu mieścił, a otwór powinien umożliwić wygodne wchodzenie i wychodzenie. Optymalnie, jeśli otwory będą co najmniej dwa – koty cenią sobie możliwość ewakuacji z ograniczonej przestrzeni.
Co niezwykle ważne, powyższe elementy nie powinny zasłaniać obitych sizalem filarów. Pamiętajmy, że pomiędzy budkami czy hamakami kot wciąż potrzebuje minimum 80cm łatwo dostępnego słupa do drapania. Jeśli dodatkowe elementy umieszczamy na wysokościach – zapewnijmy kotu wygodne i bezpieczne wejście i zejście. Możemy wykorzystać w tym celu nasze własne meble, lub kocie półki i schodki.
Dlaczego kot nie chce drapać drapaka?
Powodów może być kilka. Na szczęście każdemu z nich łatwo zaradzić.
Pierwszy trop: kot nie umie z niego korzystać. Jak go tego nauczyć, wyjaśniłam już wcześniej. Kolejnym powodem może być zapach drapaka. Jeśli drapak pachnie nowością lub innymi zwierzakami, nasz pupil może mieć do niego awersję.
Kot nie będzie chciał drapać także słupka, który jest niestabilny, chybocze się. Problematyczne mogą być także śliskie powierzchnie i słabej jakości materiał do drapania.
Inne powody? Kot może być chory. Jeśli cierpi na zwyrodnienia stawów, to drapanie w pionie może po prostu go boleć. Mój Beren nie drapie już w ogóle na stojąco. Woli drapaki poziome i położone na płasko maty do drapania.
Może też być po prostu tak, że drapak stoi w niewłaściwym, nieatrakcyjnym dla kota miejscu.
Gdzie ustawić drapak dla kota?
Pamiętajmy, że drapak musi stać w miejscu z którego kot będzie mógł swobodnie korzystać. Upychanie go między innymi meblami nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zadbajmy o dostępność.
Warto pamiętać też kiedy kot drapie. Najczęściej koty robią to po przebudzeniu z drzemki, przed jedzeniem. W pobliżu drapaka warto zorganizować więc miejsce na kocie legowisko.
A jeśli legowisko jest częścią drapaka? To trzeba zadbać o to, by kot mógł z tego miejsca obserwować większość otoczenia. Dobrym pomysłem będzie ustawienie drapaka w takim miejscu pokoju, skąd kot będzie miał widok na całą przestrzeń. Jeszcze lepiej, gdy drapak będzie stał przy oknie. Umożliwi to kotu obserwację i pokoju, i fascynującego świata na zewnątrz.
Drapak powinien stać w pomieszczeniu, gdzie domownicy przebywają przez większość czasu. Kot nie będzie zainteresowany drapakiem w pokoju, w którym będzie siedział na nim sam.
Czy warto kupić drapak z kartonu?
Na koniec jeszcze kilka słów o nieco innym rodzaju drapaków, drapaku z tektury. Dobrej jakości drapaki tekturowe tworzone są z użyciem bezpiecznego kleju stosowanego przy produkcji opakowań na żywność, mają gładką i bezpieczną powierzchnię.
Taki drapak powinien być solidny i na tyle ciężki, by kot nie jeździł nim po całym pokoju, gdy próbuje go drapać. Plusem jest to, że nawet względnie ciężki drapak kartonowy waży na tyle niewiele, że możemy więc zabrać go ze sobą gdy wyjeżdżamy z kotem na wakacje lub wystawę, lub gdy musimy na jakiś czas pozostawić kota pod opieką rodziny lub przyjaciół. W ten sposób nie tylko chronimy przed kocimi pazurami meble i wykładziny w miejscu, w którym będzie przebywał kot, ale i samemu kotu ułatwiamy aklimatyzację i gwarantujemy poczucie bezpieczeństwa, zabierając wraz z nim znajomy przedmiot, na którym kot czuje swój zapach.
Wydaje mi się, że na temat drapaków powiedziałam już wszystko. Jeśli o czymś zapomniałam, śmiało dopytujcie w komentarzach! Zapraszam też do proponowania tematów na kolejne artykuły. W pierwszej kolejności będę brała pod uwagę te, które pojawią się w wiadomościach przy napiwkach: