Jakie są najmniej problematyczne rasy kotów? W dzisiejdzym artykule będę mówiła o kotach, które według opiekunów przejawiają najmniej problemów behawioralnych. A skąd to wiem? Tak jak poprzednie artykuły z tej serii, ten także opieram na danych z kwestionariuszy dotyczących 5726 kotów. Wyniki kwestionariuszy, jak i bardzo ciekawe wnioski, znajdziecie w raporcie o zachowaniach kotów rasowych:

Tymczasem do rzeczy! Które koty swoim opiekunom przysparzały najmniej kłopotów? Były to koty Brytyjskie, koty Europejskie i Tureckie Vany (zgrupowane tu z Tureckimi Angorami).
Najmniej problematycze koty: Koty Brytyjskie
Koty Brytyjskie występowały w większości artykułów tej serii, a w poprzednim, dotyczącym Najmniej aktywnych ras kotów, zostały Wam już bliżej przedstawione. Dziś przypomnę tylko, że to duże koty o szerokiej klatce piersiowej i muskularnej, zwartej budowie, okrągłych oczach i głowie. Kolor futra kota brytyjskiego może być różny, choć najbardziej znany jest niebieski.

Grzeczne koty Europejskie
Przez koty Europejskie rozumie się tutaj odrębną rasę rodowodowych kotów Europejskich. Koty domowe, nierasowe, to nie to samo co koty Europejskie. Koty domowe/nierasowe zresztą także ujęto w badaniu – swoją drogą, występowanie problemów behawioralnych notowano u nich tylko odrobinę częściej niż u zwycięskiej czwórki.

Koty nierasowe a problemy behawioralne
Zajrzałam też do tabeli z danymi 5726 kotów, na których opierał się raport i zawuażyłam, że wszystkie (za wyjątkiem jednego) przypadki kotów nierasowych ze zdiagnozowanymi problemami behawioralnymi dotyczyły kotów, które zostały oddzielone od matki i rodzeństwa przed 12 tygodniem życia. Podobnie wyglądało to w przypadku takich parametrów jak agresja wobec domowników, agresja wobec obcych ludzi, agresja wobec innych kotów, a także nieśmiałość wobec obcych osób i nowych przedmiotów.
Powszechne przekonanie, że im młodszego weźmie się pod opiekę kotka, tym łatwiej będzie go wychować i do nas przyzwyczaić, jest więc błędne. Koty nierasowe, które spędziły z matką i rodzeństwem więcej niż 14 tygodni, nie tylko wykazywały mniej problemów behawioralnych, ale także rzadziej przejawiały agresję wobec ludzi i innych kotów, były także bardziej śmiałe wobec ludzi i nowych przedmiotów. Aż 75% kotów domowych pozostających pod opieką mamy do 14 tygodnia życia lub dłużej stanowiły koty oceniane przez opiekunów jako koty bardzo i bardzo bardzo kontaktowe.

Rasy kotów: Tureckie Vany i Angory
Tureckie Vany to rasa pochodząca od kotów z terenów wschodniozachodniej Turcji o charakterystycznym umaszczeniu – znakomita część ciała Vana pokrywa biel, kolor na kocie widoczny jest tylko na jego głowie i ogonie.
Turecka Angora to naturalna rasa kota pochodząca z terenów współczesnej tureckiej Ankary, importowana do Europy już XVI wieku i rozpoznawana jako oddzielna rasa już w wieku XVII. Dziś jest to kot średniej wielkości o półdługiej sierści, z charakterystycznym kołnierzem futra wokół szyi. Angora jest kotem długim i smukłym, i podobno lubi się kąpać i pływać. Jeśli jakiś opiekun Angory tu trafi, chętnie się dowiem, czy to prawda.


A teraz informacja NAJWAŻNIEJSZA ze wszystkich podanych w wym filmie. Owszem, czynniki takie jak pochodzenie kota, czas który spędził z matką i rodzeństwem oraz prawidłowa socjalizacja mają duże znaczenie na późniejsze występowanie problemów behawioralnych u kotów, ALE równie ważne jest tu zdrowie kota i to, czy jego potrzeby są prawidłowo przez opiekunów rozpoznane i satysfakcjonująco zaspokojone.
Jesli więc wasz kot sprawia problemy behawioralne, to przede wszystkim należy sprawdzić, czy jest zdrowy – sikanie do butów niekoniecznie będzie problemem z zachowaniem, może być po prostu rezultatem zapalenia pęcherza. Jesli kot jest zdrowy, a wciąż sika do butów, to być może kuweta nie zaspokaja jego naturalnych potrzeb – i tu przyda się porada dobrego behawiorysty, który nas wyjaśni, dlaczego akurat buty zaspokajają te potrzeby lepiej i jak to odkręcić.

Źródła:
- Breed diferences of heritable behaviour traits in cats, autorstwa: Milla Salonen, KatariinaVapalahti, KatriinaTiira, Asko Mäki-Tanila & Hannes Lohi,
- The complete cat encyclopedia autorstwa Grace Pond,
- Cats autorstwa Davida Aldertona,
- Cat: the rise of the cat autorstwa Rogera Tabora.