6 tygrysów sumatrzańskich w Zoo Wrocław

Zobaczyć sześć tygrysów sumatrzańskich na żywo – taka możliwość może się już nie powtórzyć. Tygrysy sumatrzańskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, w naturalnym środowisku żyje ich zaledwie około 400, drugie tyle zamieszkuje ogrody zoologiczne. Narodziny aż czterech maluchów tego gatunku we Wrocławskim Zoo było więc wydarzeniem niezwykłym.

Narodziny czterech tygrysków w Zoo Wrocław

Tygryski, przyszły na świat 22 lipca 2024 roku i choć poród odbył się wśród bambusów na wybiegu zewnętrznym, tuż przy szybie, maluchy pozostawały tajemnicą aż do połowy października. To wyjątkowo liczny miot, co niosło ze sobą ryzyko, że nie wszystkie maluchy przetrwają pierwsze tygodnie. Szczęśliwe wieści zostały ogłoszone dopiero gdy zdrowe i aktywne maluchy, po zrealizowaniu programu szczepień, mogły zostać oficjalnie przedstawione zwiedzającym.

Kiedy można zobaczyć małe tygryski?

Tygryski będzie można zobaczyć na wybiegu zewnętrznym tygrysów jeszcze przez jakiś czas, dopóki pogoda na to pozwoli. Warunkiem jest temperatura powyżej 10°C. Maluchy mogą pojawić się na wybiegu już od 10:30, a najlepszy czas na ich obserwowanie według komunikatu zoo wypada między 11 a 14-15. Opiekunowie zwierząt proszą, by w miarę możliwości powściągnąć emocje i postarać się zachować ciszę przy wybiegu kociaków.

Imiona tygrysów w Zoo Wrocław

Imiona tygrysków pochodzą od nazw sumatrzańskich rzek: Indera, Musi, Kampar i Hari. Cała czwórka rozwijaja się zdrowo, ważą po około 8 kg, są aktywne, chętnie jedzą, bawią się ze sobą i z rodzicami, którzy również przebywają na wybiegu. Oboje, co też nie jest typowe, ale o tym za chwilę!

Jeszcze co do tygrysków, wśród nich mamy trzy samce i jedną samicę, co też jest dobrą wiadomością. W europejskich ogrodach zoologicznych przeważają samoce, więc narodziny aż trzech samców to duże wsparcie dla programu hodowlanego dla tego gatunku.

Rodzice tygrysków to mama Nuri i tata Tengah

Nuri, której imię w języku koreańskim oznacza ogień, przyjechała do Wrocławia w czerwcu 2015 roku z zoo w Anglii. Już drugi raz została mamą, i w obu przypadkach odnajduje się w tej roli wspaniale.

Tengah, którego imię pochodzi od nazwy prowincji na Sumatrze, przyjechał do nas z Zoo w Niemczech. Jeśli się nie mylę, Tengah ma obecnie około 15 lat. Co ciekawe, od początku opiekuje się maluchami wraz z Nuri, co u tygrysów jest rzadkością.

Czytałam, że Nuri i Tengah ogólnie tworzą wyjątkowo zgodną parę już od pierwszego spotkania. Spędzają ze sobą dużo czasu, wspólnie śpią i okazują sobie czułość, ocierając się głowami – co udało mi się uchwycić nagrywając tygrysią rodzinkę.

Co stanie się z tygryskami z Zoo Wrocław?

Pierwszy miot tej dwójki narodził się w 2020 roku. Nuri wydała wówczas na świat jedno tygrysiątko – tygrysicę Suryę, która w wieku 2 lat roku przeprowadziła się do zoo w niemieckim Cottbus. Przeprowadzkę poprzedziła wizyta jej opiekunów w zoo w Cottbus w celu oceny wybiegu i pomieszczeń wewnętrznych przygotowanych dla tygrysicy oraz przekazaniu wiedzy o jej zwyczajach, charakterze, jadłospisie. 

Tygrysy sumatrzanskie dojrzałość płciową osiągają w wieku około 3-4 lat, Surya musiała więc zostać odseparowana od ojca odpowiednio wcześnie. O tym, do którego zoo trafi, zdecydował koordynator gatunku. Osoba taka posiada odpowiednią wiedzę i szczegółowe informacje na temat genealogii zwierząt danego gatunku w ogrodach zoologicznych, co pozwala na dobór par, które mają największą szansę zaowocować zdrowym potomstwem. Dane, które brane są pod uwagę przy podejmowaniu decyzji to między innymi wiek tygrysów, stopień ich pokrewieństwa, zdolność do posiadania potomstwa, usposobienie zwierząt i logistyka.

Surya przyjechała do zoo w Cottbus 27 października 2022. 6 marca 2023 dołączył do niej 11-letni Denar. Denar urodził się w Warszawskim Zoo w 2012, i mieszkał wcześniej w ogrodzie zoologicznym położonym na wyspie Fota w Irlandii. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz